Louisiana Literature
Aaiún Nin & Amalie Langballe
- DatoTorsdag 26. august
- TidKl. 18:00
- StedParkscenen
- PrisGratis for museets gæster

Den angolanske digter Adelina Kiame skriver under kunstnernavnet Aaiún Nin digte om traumer og den racisme, hun hver dag oplever i Danmark. Hun bliver kaldt »et sjældent stort talent« i dansk litteratur og er aktuel med sin debut-digtsamling 'På min huds sorthed'. Oplev hende i samtale med forfatteren og journalisten Amalie Langballe. Samtalen foregår på engelsk.

Praktisk Info
Arrangementerne på Parkscenen er gratis for museets gæster. Siddepladser i teltet kan tilgås 15 min. før de enkelte arrangementer begynder. Der kan ikke reserveres plads. Højtalere er opsat i området omkring teltet, så man også kan fordele sig på græsplænen og lytte med herfra.
Teltet ryddes mellem de enkelte arrangementerne, for blandt andet at give plads til lydprøver.
Flere arrangementer
Se hele kalenderen- Tirs 28. mar
19:30(Udsolgt) Cilius & Bruun – for fuld musikEn aften om opera, satire og inspiration
Louisiana Live - Ons 29. mar
16:00Walk and Talk med Gauri GillEn rundtur i udstillingen med kunstneren og kurator Tine Colstrup
Omvisning - Tors 30. mar
19:30Indien i dag – Foredrag ved Sonja Furu og samtale med Gauri GillMød kunstneren Gauri Gill og Weekendavisens korrepondent Sonja Furu
Louisiana Lecture - Tors 30. mar
14:00 - 14:45Introduktion: Richard PrinceFå en introduktion til "manden der stjal billedet"
Omvisning - Fre 31. mar
20:00(Udsolgt) Selene MuñozDanser og koreograf Selene Muñoz indtager scenen i Koncertsalen.
Koncert