Louisiana Live

Katastrofer, kriser & kaos

  • Dato
    Torsdag 24. november
  • Tid
    Kl. 19:30
  • Sted
    Koncertsal
  • Pris
    Kr. 20 ekskl. entré til museet

Kriser og katastrofer er en uundgåelig del af den menneskelige tilværelse, men den seneste tid føles alligevel anderledes. Som om vi lever i en permanent krisetid, hvor Corona blot afløses af krig, og så økonomisk krise.

RESERVER PLADS

PRIS: Kr. 20 (inkl. gebyr)
Bemærk, billetten er ikke inklusiv entré til museet.

Prorektor på Københavns Universitet – og forsker i kriser – Kristian Cedervall Lauta, har forsket i og beskrevet verdenshistoriens store kriser, fra globale pandemier, askeskyer, jordskælv og atomudslip og også de seneste hjemlige kriser: for hvad afslører kriser egentlig om os selv som samfund og mennesker? Og kan vi bruge dem til noget fornuftigt? Mød Kristian Cedervall Lauta i en samtale om et samfund i permanent krise, og hvad det viser om Danmark.

Vært: Anna Ingrisch

PRAKTISK INFO

Arrangementer i Koncertsalen afholdes med nummererede pladser, og døren til salen åbnes først et kvarter inden arrangementet – adgang via museets cafe (Vinterhaven). Der er ikke længere mulighed for ventekø ved Koncertsalen.

Er du kørestolsbruger, bedes du bestille plads på telefon 4919 0719.

Afbud? Skriv til os på afbud@louisiana.dk hvis du alligevel ikke får brug for de pladser du har reserveret.

Udsolgt? Hold øje! Evt. afbudspladser frigives løbende her på siden. Nogle afbud modtager vi dog for sent til at kunne frigive dem her – disse pladser udleveres i museets indgang umiddelbart før arrangementets start.