Koncert med Ganger

  • Dato
    Fredag 6. august
  • Tid
    Kl. 19:00
  • Sted
    Louisiana Parkscene
  • Pris
    Gratis for museets gæster

Siden deres debutalbum ’Mørk’ har det danske band Ganger markeret sig med ambitiøs, eksperimenterende og prisbelønnet popmusik.

Deres tekster låner inspiration fra bl.a. Charles Bukowski og Nicolaj Stochholm og deres seneste album ”Tro” indkasserede bandet hele tre priser ved uddelingen af årets Steppeulven, bl.a. modtog Thomas Bach Skaarup prisen for årets tekstforfatter.

Gangers primære projekt er at opløse egoet og hylde kollektivet, bl.a. derfor har de flere forsangere i front. Glæd dig til at opleve Ganger, “hvor alt er tilladt, og hvor alt kan ske”, som de siger. Som opvarmning er der oplæsning med Nicolaj Stochholm lige inden koncerten.

Bandet består af:
Thomas Bach Skaarup – Vox, Synths
Mille Mejer Djernæs – Vox, Synths, Bass
Ninna Lundberg – Vox
Isabella Dayyani Lautrup – Vox
Andreas Campbell – Drums
Viktor Kongsbak – Sax

Praktisk Info

Arrangementerne på Parkscenen er gratis for museets gæster. Siddepladser i teltet kan tilgås 15 min. før de enkelte arrangementer begynder. Der kan ikke reserveres plads. Højtalere er opsat i området omkring teltet, så man også kan fordele sig på græsplænen og lytte med herfra.

Teltet ryddes mellem de enkelte arrangementerne, for blandt andet at give plads til lydprøver.

Flere arrangementer på Parkscenen

Se hele kalenderen