Louisiana Literature
Lydia Sandgren & Amalie Langballe
- DatoFredag 13. august
- TidKl. 19:30
- StedParkscenen
- PrisGratis for museets gæster

Den svenske forfatter Lydia Sandgren brugte 10 år på at skrive sin debutroman 'Samlede værker' - en bedrift, som indbragte hende den største svenske litteraturpris 'August-prisen'.
Lydia Sandgrens 700 sider lange roman er en blanding af dannelsesroman, familiekrønike og trekantsdrama. Den hyldes af anmelderne som både “medrivende og morsom og menneskeligt gribende.”
Lydia Sandgren vil blive interviewet af sin danske forfatterkollega Amalie Langballe, der i 2019 udgav den roste roman ‘Forsvindingsnumre’.

Praktisk Info
Arrangementerne på Parkscenen er gratis for museets gæster. Siddepladser i teltet kan tilgås 15 min. før de enkelte arrangementer begynder. Der kan ikke reserveres plads. Højtalere er opsat i området omkring teltet, så man også kan fordele sig på græsplænen og lytte med herfra.
Teltet ryddes mellem de enkelte arrangementerne, for blandt andet at give plads til lydprøver.
Flere arrangementer på Parkscenen
Se hele kalenderen- Lør 23. sep
10:30 - 15:00Tegn løs! Krop og landskab (AFLYST)Weekend workshop - få ny viden og nye færdigheder ud i tegnekunsten
Kurser & workshops - Tirs 26. sep
10:30 - 14:30Ragnar Kjartansson - kunstkursusKunstkursus om en af samtidskunstens væsentlige stemmer
Kurser & workshops - Tirs 26. sep
18:30 - 21:00Efterårets billedværksted (tirsdage)Værkstedsforløb for voksne over 8 uger
Kurser & workshops - Tirs 26. sep
19:30Magt og MachomændEn aften om livet som toppolitiker med Pernille Skipper
Louisiana Live - Ons 27. sep
18:30 - 21:00Efterårets billedværksted (onsdage)Værkstedsforløb for voksne over 8 uger
Kurser & workshops