Klub
Members' Morning: Sidste chance Pirosmani
- DatoLørdag 12. august
- TidKl. 10:00
- StedUdstilling & Koncertsal
- PrisLouisiana klubmedlem 10 kr. (+10 kr. gebyr)

Denne morgen kan medlemmer af Louisiana Klubben se eller gense udstillingen og få en introduktion til Pirosmani i Koncertsalen. Cafeen byder på en kop filterkaffe fra kl. 10-11 og det er muligt at få et eksemplar af særplakaten med Margarita.
Udstillingen på Louisiana er den første præsentation af Niko Pirosmani (1862-1918) i Nordeuropa og historien om Pirosmani er gjort af mytestof. Han levede og virkede som selvlært skiltemaler i hovedstaden Tbilisi og dør ukendt. Siden er han blevet landets mest berømte kunstner, et nationalt klenodie præsenteret internationalt på Louvre i Paris, Albertina i Wien og nu på Louisiana. Oplev udstillingen en time inden den åbner for øvrige gæster. Hvis du endnu ikke har set udstillingen er det ved at være sidste chance.
MORGENENS PROGRAM
Kl. 10 Museet åbner for medlemmer med adgang til Niko Pirosmani udstillingen og Louisiana Café.
Cafeen serverer en gratis kop (filter) kaffe fra kl. 10-11. Plakat udleveres i indgangen.
Kl. 11 Introduktion til Pirosmani i Koncertsalen ved Louisianas kunstformidler Danilo Krstajic.
Pladsreservation er nødvendig.

FÅ EN PLAKAT
Denne morgen kan klubmedlemmer få en gratis plakat med værket af skuespillerinden Margarita. Det siges, at Pirosmani angiveligt var så forelsket i hende, at han købte alle Tbilisis’ blomsterbuketter og strøede dem ud på vejen til hendes ’hotel’, som hun desværre havde forladt lige forinden.
Niko Pirosmani

Historien om Pirosmani er gjort af mytestof: en skiltemaler og fattig vagabond, hvis enkle og lysende skildringer af folke- og dyreliv inspirerede avantgarden i starten af 1900-tallet.