Klub

Preview for medlemmer

  • Dato
    Onsdag 16. juni
  • Tid
    Kl. 15:00 - 19:00
  • Sted
    Østfløjen
  • Pris
    Gratis for medlemmer

Svenske Mamma Andersson står som én af sin generations væsentligste malere. Med udstillingen Humdrum Days præsenteres hun for første gang i stor skala i Danmark med 60 malerier. Denne eftermiddag kan medlemmer af Louisiana Klubben tage en gratis gæst med.

Previewet er gratis for medlemmer – der vises Klubkort ved indgang til udstillingen mens coronapas vises ved indgangen til museet.

Bemærk, at tilmelding til preview ikke er nødvendigt.

Udstillingen Humdrum Days er blevet til i et tæt samarbejde med kunstneren og præsenterer Mamma Anderssons væsentligste kunstneriske greb og hovedmotiver gennem karrieren. Desuden vises 10 helt nye værker, som er skabt specielt til denne præsentation.

Mamma Andersson står som en af Sveriges allerstørste kunstnere lige nu, og det er første gang, at en nulevende, svensk kunstner vises i en stor, solo-udstilling på Louisiana.

Mamma Andersson

Relateret udstilling

Mamma Anderssons malerier er både forførende og foruroligende. Her er skønhed, sårbarhed og følsomhed, men også afgrunde.