Kurser & workshops

Tegn løs! Tegneweekend på Louisiana

  • Dato
    Lørdag 2. april
  • Tid
    Kl. 11:00 - 15:00
  • Sted
    Møderummet mm.
  • Pris
    Kr. 1300 (+ kr. 10 gebyr)

Elsker du at tegne, men vil du gerne blive bedre til det eller udfordre dig selv? Tegneforløbet 2. og 3. april er for dig, der har lyst til at fordybe dig i forskellige tegneteknikker.

KØB BILLET

Bemærk, at medlemmer af Louisiana Klubben kan købe plads for kr. 1200. Prisen er inklusiv frokost i Louisiana Café og tegnematerialer.

Program

DAG 1
2. april

DAGENS TEMA: TEGN ET LANDSKAB MED DYBDE & RUM!

Kl. 11.00: Dagen starter ude foran museets hovedindgang ved Henry Moore skulpturen.

Kl. 11.10-12.30: Introduktion til dagens program i møderummet. Vi varmer op med teori om dybde og rum.

Kl. 12.30: Frokost

Kl. 13.00: Vi lærer at overføre små skitser til større format ved hjælp af (kvadrering). Vi tegner i fælleskab skitsen til David Hockneys kæmpemaler A Closer Grand Canyon fra 1998 med blyant og kul.

Kl. 13.30: Vi kigger David Hockney over skulderen og zoomer ind og ud på detaljer. Vi lærer at anvende et dobbelt perspektiv og tegne et landskab med akvarel og farveblyanter.

Kl. 14.45: Opsamling på dagen

Kl. 15.00: Tak for i dag

DAG 2
3. april

DAGENS TEMA: TEGN EFTER HUKOMMELSEN!

Kl. 11.00: Dagen starter igen foran Henry Moore skulpturen.

Kl. 11.10: Introduktion til dagens program og opsamling på dagen før.

Kl. 11.30: Hvordan kan vi tegne efter hukommelsen? Vi ser nærmere på Louise Bourgeois’ tegninger og øver os i “hukommelseskunst”.

Kl. 12.30: Frokost

Kl. 13.00: Med inspiration fra Louise Bourgeois’ tegninger og skulpturer skaber vi tegninger med dybde og rum i blæk.

Kl. 14.40: Opsamling / Afslutning

Kl. 15.00: Tak for denne gang!