En vandring gennem den historiske del af Louisianas samling - fra klassikere, europæisk og amerikansk kunst fra årene efter Anden Verdenskrig over Op Art og Nouveau réalisme til Popkunsten og frem til i dag.
Louisiana har en af Skandinaviens største og mest betydningsfulde samlinger af moderne kunst og samtidskunst med hovedværker, der ofte udlånes til museer over hele verden. Samlingen tæller godt 4.000 værker, især fra perioden 1945 og frem til i dag. Den er ikke kronologisk opbygget som en fortælling om den moderne kunst. Samlingen centrerer sig i stedet om mere fortættede grupper af værker og kunstnere.


I museets samlingspræsentation med udvalgte værker i Østfløjen, kunne man opleve værker af Jean Dubuffet, Yves Klein, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jackson Pollock, Germaine Richier m.fl.

om samlingen
Louisianas samling er en dynamisk størrelse, der ikke alene fortsat vokser, men også rykker rundt i huset, hvor den året igennem indgår i udvalgte præsentationer. Der er nødvendigt for at give plads til de skiftende udstillinger, som husets permanente værker således bliver en slags klangbund under. Men samtidig giver det mulighed for at vise de enkelte værker på nye måder og i vekslende konstellationer.





